Co je co? Slovníček pojmů, se kterými se můžete setkat nejen na těchto stránkách

Co je kryptoměna – Jedná se o typ digitálního decentralizovaného platidla, který staví na kryptografii a řetězci digitálních podpisů jednotlivých transakcí. Je tak nemožné tuto měnu padělat, kopírovat nebo jinak pozměňovat.

Co je blockchain – Největší vynález 21.století. Blockchain je soubor všech transakcí v síti dané kryptoměny. Každý pohyb kryptoměny z adresy na adresu je ověřen (podepsán) minery a natrvalo zapsán do této obrovské účetní knihy.

Co je faucet – Z anglického „faucet„. Tzv. kohoutek, ze kterého kapou drobné, které si střádáte. Jedná se o hru nebo systém, který vám za splnění určitého úkolu připíše drobné částky kryptoměn a po nashromáždění daného množství vám umožní si tuto sumu odeslat na adresu vaší peněženky.

Co je Bitcoin – V současnosti nejznámější a nejhodnotnější decentralizovaná kryptoměna. Vytvořil ji v roce 2009 Satoshi Nakamoto. Více zde.

Co je Litecoin – Kryptoměna vycházející z bitcoinu pracující s trochu jinými pravidly a způsoby. Používá algoritmus Scrypt. Litecoin v roce 2011 vytvořil programátor Charles Lee. Bitcoin (BTC) je přironáván ke zlatu, litecoin (LTC) ke stříbru.

Co je Dogecoin – Kryptoměna DOGE vycházející z litecoinu. Charakterizuje jí pes Shiba podle známých internetových memů. Používá se především na mikrotransakce nebo jako „spropitné“ pro autory internetového obsahu.

Co je Dash – Zcela anonymní kryptoměna, která se vyznačuje okamžitými transakcemi. Dash se těží unikátním algoritmem X11 a za ověřování transakcí jsou účtovány velmi nízké poplatky v jednotkách haléřů.

Co je Ethereum – Kryptoměna z roku 2014 využívající blockchain jako decentralizovaný soubor „smart contracts“ (chytrých kontraktů). Znamená to, že odesíláním ETH nemusíte posílat jen finanční hodnotu, ale i zprávy nebo kontakty nebo jejich prostřednictvím uzavírat smlouvy a dohody.

Co je Zcash – Kryptoměna ZEC vytvořená v roce 2016, která umožňuje naprostou anonymitu posílaných transakcí.

Co je Tron – Tokeny TRX fungují na blockchainové platformě TRON. Od roku 2017 slouží k tomu, aby autoři zábavního obsahu (hry, multimédia, sportovní aktivity) měli plnou kontrolu nad distribucí, ukládáním, šířením i financováním pro zábavní průmysl.

Co je Mining – Těžbou vznikají nové kryptoměny. Jde o využití výpočetního výkonu počítače pro ověřování transakcí v blockchainu. Se speciálním programem můžete těžit i doma na svém počítači, ale výdělek vám ani nepokryje náklady na spotřebovanou elektřinu a servisní údržbu. Mnohem výhodnější je pořídit si výkon ve virtuálním těžišti.

Co je scam – Podvodná služba, která z vás má za cíl vylákat peníze. Scam může být i neplatící faucet nebo podobná služba, která ze začátku svým uživatelům vyplácí jejich výdělky, ale náhle přestane. Buďto z nedostatku prostředků, nebo z vypočítavosti provozovatele.

Co je Captcha – Služba pro ověření, že se stránkou nebo formulářem pracuje skutečný člověk a ne robot nebo automatizovaný systém. Nejčastěji se jedná o opisování písmen a číslic z obrázku nebo označení konkrétních obrázků (např. vybrat jen obrázky aut nebo silnic). Jde o velmi jednoduché úkoly, které zvládne splnit i předškolní dítě nebo senior.

Co je QR kód – QR kód je obdoba čárového kódu, která v sobě může ukrývat mnohem více informací, než jen čísla. V souvislosti s kryptoměnami jsou v Qr kódech nejčastěji zapsány adresy peněženek a tyto lze jednoduše přečíst fotoaparátem mobilního telefonu a zpracovat příslušnou aplikací.

Co je 2FA – Dvoufaktorové ověření (nebo také dvoufázové ověření) slouží pro zabezpečení přihlašování k různým službám, kde se vedle zadání hesla vyžaduje ještě ověření pravosti ověřovacím jednorázovým kódem, které vám vygeneruje přidružená aplikace v mobilním telefonu.