Screenshot_20171219-103613.pngRostoucí hodnoty většiny známých i neznámých kryptoměn lákají stále více nových uživatelů, kteří by si rádi zkusili obchodovat s kryptoměnou nebo ji jen prostě drželi jako nejspolehlivější a nejjistější zajištění na důchod nebo na školy pro své děti nebo vnoučata.

Bohužel lidé v sobě mají zakódovaný instinktivní strach z neznámého a mylně si namlouvají, že nakládat nebo platit s těmi bitcoiny je něco nesmírně složitého a že jsou k tomu potřeba speciální technické znalosti.

Nic z toho není pravda. Posílat nebo přijímat platby v kryptoměnách je jednodušší, než posílat peníze z banky do banky. Je to skutečně tak jednoduché, že to hravě zvládají děti předškolního věku nebo senioři. Tak proč byste to neměli zvládnout i vy?

V tomto návodu vás přesvědčíme o tom, že posílání bitcoinů z peněženky do peněženky je jednodušší, než např. odeslat e-mail s přílohou. Budete k tomu potřebovat jen mobilní telefon nebo tablet s operačním systémem Android nebo iOS a tužku a papír.

Nejprve si nainstalujte peněženku

Když chcete vlastnit nebo někomu poslat nějakou kryptoměnu, potřebujete k tomu znát jen dvě věci. První je adresa peněženky, ze které se kryptoměna odesílá a druhá je adresa peněženky, kam má kryptoměna dorazit.

Představíme si mobilní peněženku Coinomi (coinomi.com), která je v češtině, velice jednoduchá na použití, podporuje více jak čtyři desítky nejrůznějších kryptoměn (včetně bitcoinu) a má v sobě integrované směnárny Shapeshift a Changelly.

PicsArt_11-28-12.08.54.jpgKrypto peněženku Coinomi nainstalujete do svého telefonu nebo tabletu z obchodu Google Play nebo stáhnete přímo ze stránek coinomi.com.
Aplikace samotná není příliš veliká a stažení a instalace je tak otázkou pár vteřin.

PicsArt_11-28-12.11.41.jpgPo spuštění máte na uvítací obrazovce dvě možnosti. Obnovit již existující peněženku (pokud znáte obnovovací frázi-viz. dále) nebo si vytvořit novou. Kliknutím na tlačítko „Vytvořit novou peněženku“ se vám zobrazí obnovovací fráze z dvanácti až 24 náhodných slov. Dobře si tuto frázi poznamenejte přesně tak, jak je zobrazena, nikomu ji neukazujte a schovejte na bezpečné místo. Jde o bezpečnostní prvek, kterým si obnovíte peněženku v případě, že se vám telefon rozbije. Díky tomu při ztrátě nebo rozbití telefonu nepřijdete o vaše kryptoměny uložené v této peněžence, ale na jiný telefon nebo tablet prostě nainstalujete znovu peněženku Coinomi a na uvítací obrazovce zvolíte tlačítko „Obnovit peněženku“. Veškeré prostředky, které jste měli uložené v peněžence na starém telefonu si tak znovu zpřístupníte na jakémkoli jiném zařízení právě za použití této obnovovací fráze.

PicsArt_11-28-12.16.46.jpg

Pokud máte zobrazená slova opsaná, můžete dole potvrdit zatržítko „Bezpečně jsem si uložil bezpečnostní frázi“ a pokračovat na další obrazovku, kde se po vás chce ověření, že jste si tu frázi skutečně správně opsali. Jednotlivá slova z bezpečnostní fráze tu jsou náhodně pomíchaná a vy je musíte vybrat přesně v tom pořadí, v jakém byly uvedeny na předchozí obrazovce. Tato funkce není povinná, lze ji přeskočit, slouží jen k ujištění, že jste si bezpečnostní frázi opsali bezchybně.

PicsArt_11-28-12.20.21.jpg

Peněženku je potřeba zabezpečit heslem, kterým budete ověřovat transakce. Zvolte si silné a bezpečné heslo, které nikde jinde nepoužíváte. Nejlépe složené ze speciálních znaků a číslic a nikomu ho nesdělujte. Heslo po vás bude peněženka chtít vždy, když budete odesílat platby a při směňování kryptoměn mezi sebou.

PicsArt_11-28-12.21.27.jpg

Dalším a posledním krokem při založení nastavení Coinomi je výběr peněženek konkrétních kryptoměn, které plánujete používat. Pokud si například zvolíte jen peněženku pro bitcoiny a později zjistíte, že chcete peněženku třeba i pro litecoiny, jednoduše si peněženku pro danou kryptoměnu přidáte z nabídky vlevo. Při vytváření nové peněženky je potřeba odsouhlasit podmínky používání, které se zobrazí v poslením okně.

PicsArt_11-28-12.22.24.jpg

Jaká je adresa mojí peněženky?

Na zakládání vaší nové peněženky nelze nic pokazit a tak byste nyní měli mít před sebou přehled všech krypto peněženek, které jste si vytvořili v posledním kroku, a na Koruny přepočtený celkový zůstatek ze všech vytvořených peněženek.

U nově vytvořené peněženky bude pochopitelně nulový zůstatek a nyní je už jen na vás, kolik si vyděláte na faucetech nebo pasivně zhodnocováním. Pokud například chcete zjistit adresu vaší Litecoin peněženky, kterou jste si vytvořili při zakládání Coinomi, abyste ji mohli zadat do mobilního Free LTC faucetu, ťuknete na příslušnou peněženku a zobrazí se vám obrazovka s vaším zůstatkem v kryptoměně LTC, přepočtem aktuálního zůstatku na CZK a dole se budou zobrazovat všechny příchozí a odchozí platby na vašem účtu. V horní části této obrazovky se přepnete na záložku OBDRŽET a zde máte onu adresu (v textové podobě i jako QR kód), na kterou si necháte zaslat vydělané mince Litecoin

Pro každou kryptoměnu je specifický tvar adresy. Vesměs to jsou řetězce znaků, které se od sebe odlišují svým začátkem. Adresy pro kryptoměnu Zcash začínají písmenem „t“. Adresy, na které lze poslat bitcoiny, začínají číslicí „1“. Adresy na zasílání dogecoinů, začínají písmenem „D“. Litecoin adresy poznáte podle začínajícího písmena „L“ atd…

Adresu vaší peněženky sdílejte

Nyní potřebujete adresu vaší peněženky dostat do světa mezi lidi, vkládat do faucetů, aby vám na ní mohli posílat vydělanou kryptoměnu. Rozhodně nemusíte ručně opisovat ten dlouhý řetězec znaků. Vpravo nahoře máte nástroje pro snadné kopírování a šíření této adresy dál. Využijte možnosti vykopírování adresy jako textu do schránky a následném vložení například do textového souboru nebo do políčka na stránce faucetu. Funguje to úplně stejně, jako ze světa počítačů známé CTRL+C a CTRL+V a když chcete na mobilu vložit vykopírovaný obsah, stačí v textovém políčku na 2vteřiny podržet prst a vybrat možnost „vložit“.

PicsArt_11-28-12.32.30.jpg

Jak dostat adresu z telefonu do počítače?
Mobilní telefony nabízejí široké možnosti sdílení. Ve vaši peněžence s otevřenou příslušnou kryptoměnou kliknete na záložce OBDRŽET vpravo nahoře na symbol sdílení. Objeví se vám mnoho možností, jak danou adresu odeslat z telefonu nebo tabletu k ostatním zařízením. Můžete ji odeslat e-mailem, pomocí SMS, uložit a odeslat jako textovou poznámku, na sociální sítě, do cloudového úložiště atd. Nejjednoduší asi bude tuto adresu poslat přes Bluetooth. Přijatou adresu si vykopírovat (CTRL+C) a vložit na stránce s faucetem (CTRL+V).

PicsArt_11-28-12.33.32.jpg

Jak zaplatím kryptoměnou?

Sami se můžete přesvědčit, že platit kryptoměnami je skutečně jednodušší, než platit přes internetové bankovnictví vaší banky. Máte zde jen možnost přijímat nebo odesílat peníze a zobrazení zůstatku. Je to opravdu takhle jednoduché. Není tu nic navíc, není tu nic, co by vás mělo zmást, nebo by vyžadovalo nějaké další nastavování nebo potvrzování.
V peněžence Coinomi si otevřete příslušnou kryptoměnu, kterou chcete odeslat a kterou zde máte uloženou. V horní liště si vyberete záložku ODESLAT. Do řádku „zaplatit“ zadáte adresu peněženky příjemce. Máte tu i možnost naskenovat QR kód, abyste nemuseli kopírovat nebo opisovat celou adresu. Do řádku „částka“ zadejte množství kryptoměny, kterou chcete poslat. Pro případ, že chcete poslat veškeré prostředky z příslušné kryptoměny ve vaší peněžence, můžete kliknout na „Prázdná peněženka“; příjemci tak pošlete vše z vaší peněženky. Pro potvrzení je vyžadováno heslo, které jste si zvolili při zakládání Coinomi. Podle typu kyptoměny je za převod peněz účtován drobný poplatek těžařům za ověření a výší poplatku určujete rychlost vaší transakce. Vyšší poplatky zajistí převod během několika minut, u nižších poplatků může ověření v síti trvat i několik hodin.

odeslat ltc

Výhody posílání kryptoměn oceníte například při posílání peněz do zahraničí: Zatímco bankám by poslání stejné sumy peněz trvalo i několik týdnů (mnohdy bez záruky) a za mezinárodní transakce byste zaplatili vysoké poplatky, posílání peněz v kryptoměnách trvá po celém světě jen několik minut a poplatky jsou mnohonásobně nižší…

Můžu své kryptoměny nějak zhodnotit?

Ceny krpytoměn stále stoupají a stoupat budou. Stačí je tedy jen mít uložené v peněžence a čekat, až jejich hodnoty vyrostou ještě výš a při tom postupně vydělávat další a další z faucetů nebo ze stakování. Pokud se ale nespokojíte s prostým hromaděním nejrůznějších kryptoměn ve své peněžence, můžete zkusit spekulovat, což s sebou ale přináší i jisté riziko. Stačí sledovat kurzy jednotlivých kryptoměn a správně odhadnout okamžik, kdy je vhodné směnit např. bitcoiny (nebo jen jejich část) za litecoiny. Ke směňování kryptoměn využijete služby Shapeshift nebo Changelly integrované právě ve vaší Coinomi peněžence. Za drobný poplatek tak jednoduše přímo v peněžence směníte jednu kryptoměnu za jinou.

ikonky androidJak ale poznat okamžik, kdy se očekává růst ceny a kdy je vhodné směnit jednu kryptoměnu za jinou tak, abyste na tom vydělali?
Žijeme v informační době a vyhrává ten, kdo má informace.
Když už používáte chytrý mobiní telefon, získávejte informace ze světa kryptoměn například z aplikace Bitperia, kde naleznete nejen spoustu užitečných návodů pro začátečníky i pokročilé, ale i rozcestník na informační portály a weby s praktickými radami, analýzami a tipy. Do svého telefonu si také nainstalujte některou aplikaci pro sledování grafů a vývoj cen. Užitečný vám určitě bude Bitcoin Ticker Widget pro sledování aktuální ceny bitcinu a dalších kryptoměn přímo na ploše vašeho chytrého telefonu. Aplikace a widget CoinCalc dokáže přepočítávat mnoho různých kryptoměn na jiné měny podle aktuálních kurzů. Profesionální tradeři využívají aplikaci BitcoinWisdom ke sledování ceny bitcoinu v reálné čase.

Dalším šikovným a zcela pasivním způsobem zhodnocení je využití funkce Earn BTC na známém faucetu Freebitcoin. Každý den se vám k vašemu účtu přičítá procentuální zhodnocení částky, kterou zde máte nahranou/uloženou. Stejně tak můžete využít pasivní zhodnocování na Binance Earn.
freebitcoin interest

Jak si své vydělané kryptoměny pošlu na účet v bance?

shapeshift

Pokud budete poctivě vybírat všechny faucety a výdělek z nich pak budete zhodnocovat na Binance, budete mít ve své peněžence zanedlouho určitý obnos. Vzhledem k neustále rostoucím cenám kryptoměn, může být ten obnos po přepočtu i v tisícikorunách. Jestli je chcete mít na svém účtu v bance, využijte v peněžence integrovanou směnárnu Shapeshift. Všechny altcoiny si zde převeďte na bitcoin. Bitcoin následně pošlete do směnárny coinmate.io. Coinmate je britská směnárna vyvíjená českými tvůrci a podporuje přímý převod do CZK za vemi příznivé kurzy. Vyžaduje ověření vaší totožnosti kvůli zákonům o praní špinavých peněz, ale nikde jinde bitcoin výhodněji nenakoupíte nebo neprodáte. Další dobrou volbou je směnárna Coinbase, kde dostanete navíc 10$ za nákup krypta nad 100$.
Další doporučená a spolehlivá směnárna je Anycoin.cz. Je velice jednoduchá na použití, směňuje také přímo v CZK, ovšem nemá tak příznivé kurzy, jako Coinmate nebo Coinbase. Nicméně do určitého obnosu po vás nebude vyžadovat ověření totožnosti.

Nezapomínejte na povinnost uvést ve svém daňovém přiznání všechny peníze, které jste si takto poslali na bankovní účet. Pokud potřebujete peníze na nákup zboží a disponujete bitcoiny, nemusíte si je převádět na bankovní účet a pak s mimi platit, ale můžete za ně rovnou nakoupit. Od května 2017 umožňuje internetový obchod Alza platby za zboží přímo v bitcoinech.