Abyste mohli disponovat získanými kryptoměnami, potřebujete příslušnou peněženku a její adresu. Adresa je ten dlouhý řetězec znaků, který zadáváte do faucetů a na který vám pak příjdou vydělané kryptoměny.
Každý typ kryptoměny má kvůli technologii, šifrování atd. vždy svoji příslušnou peněženku (tzn. nemůžete si poslat litecoiny na bitcoinovou peněženku apod.)
Jedna z mnoha výhod krypto peněženek oproti např. vedení účtu v bance, je jednoduché použití. Ovládat bitcoinovou peněženku zvládnou i senioři a prakticky každý, kdo zná alespoň základy PC. A proto může být bitcoin dostupný komukoli. Možnost mít vlastní účet ještě nikdy nebyla jednodušší např. pro lidi ze zemí třetího světa…

Každá krypto peněženka vám při založení zobrazí ověřovací frázi dvanácti nebo 24 slov (seed), která slouží pro obnovení vaší peněženky v případě ztráty nebo rozbití přístroje.

Pro uchovávání, přijímání a odesílání kryptoměn existují tři typy peněženek:

Hardwarové peněženky

Hardwarová krypto peněženka je typ zařízení, které máte fyzicky u sebe a je to jedna z nejbezpečnějších metod, jak ukládat své kryptoměny.
HW peněženek je na trhu hned několik a za všechny doporučme příklad Trezor https://bitcointrezor.com od čekých vývojářů. Bitcoin Trezor je velmi jednoduchý na obsluhu, bezpečný proti keyloggerům a aktuálně porporuje tyto kryptoměny: Bitcoin, Litecoin, DASH, Zcash, Bitcoin Cash/BCash, Ethereum (+20 ERC tokenů), Ethereum Classic, Namecoin, Dogecoin, Bitcoin Testnet. Navíc Trezor můžete používat také jako zařízení pro dvoufaktorové ověřování nebo správce hesel.

Papírové peněženkybitcoin-address-min

Papírová peněženka je nejbezpečnější způsob uchovávání kryptoměn vůbec. Oproti SW a HW peněženkám ji nelze žádným způsobem hacknout ani softwarově odcizit nebo jinak zneužít.
Je to vlastně vaše bitcoinová adresa s privátním klíčem vytištěná na papíru v podobě QR kódu. Protože privátní klíč existuje pouze v tištěné podobě a ne v elektronické, nemůže vám ji žádný hacker odcizit.
Papírovou peněženku si můžete vytvořit v softwarové peněžence, na webu, nebo si ji můžete nechat vytisknout z bitcoinového bankomatu.

Softwarové peněženky

SW peněženky se od těch hardwarových liší především v ceně a ve výběru. Je jich nepřeberné množství, jsou ve většině případů zdarma a při respektování základních bezpečnostních pravidel mohou být i stejně bezpečné, jako HW peněženky.
Softwarové peněženky nabízejí zpravidla více funkcí a rozdělujeme je na plnohodnotné (na disku vám zabírají mnoho místa, protože si z internetu stahují celý blockchain o velikosti několik desítek až stovek GB) a tzv. light peněženky (nestahují celý blockchain a na transakce tak nepotřebují tolik místa). Existují desítky SW peněženek.
Níže si představíme ty nejlepší a nejoblíbenější:

Coinbase (www.coinbase.com) Jedna z nejstarších a stabilních služeb s webovým rozhraním i aplikací pro Android. Vyžaduje ověření totožnosti pro větší bezpečnost a zpřístupnění všech funkcí. Slouží jako bezpečná BTC, LTC, ETH a EUR peněženka pro snadné a bezpečné vklady, výběry i směnu prostředků. Když přes coinbase peněženku zobchodujete 100USD, dají vám jako bonus 10USD.

Electrum (www.electrum.org) Oblíbená peněženka pro Windows, Mac i Android. Jedná se o tzv. light peněženku – nestahuje celý blockchain, pouze pouze uchovává privátní klíče k Bitcoinovým adresám, které jsou ověřovány na serverech třetích stran. Electrum existuje i ve verzi pro Litecoin a Dash.

Bitgo (www.bitgo.com) Jedná se o webovou peněženku s dvoufaktorovým ověřením. Klíče jsou k dispozici na serveru společnosti. Uživatel se přihlašuje přes webové rozhraní.

Airbitz (www.airbitz.co) Open-source peněženka pro Android a iOS. Privátní klíče jsou uchovávány na straně klienta. Pro odesílání a přijímání Bitcoinu využívá QR kódy i NFC přenosy. Částečně transparentní, relativně bezpečná a zajišťuje soukromí.

Mycelium (www.mycelium.com) Nejoblíbenější bitcoin peněženka pro Android. Možnost přidat si veřejné klíče ostatních peněženek sledovat tak jejich stav.

Coinomi Universal Wallet (www.coinomi.com) Open source peněženka pro Android, která podporuje nejen Bitcoin, ale i desítky dalších kryptoměn. Jednoduché použití, integrované směnárny pro převod mezi kryptoměnymi, bezpečnost. Podrobně zde.

Reklamy