Abyste mohli disponovat získanými kryptoměnami, potřebujete příslušnou peněženku, její adresu a mít přístup k jejímu klíči. Adresa je ten dlouhý řetězec znaků, který zadáváte do faucetů a na který vám pak příjdou vydělané kryptoměny. Privátní klíč se vám z bezpečnostních důvodů na mnoha peněženkách většinou ani nezobrazí.
Každý typ sítě kryptoměny má kvůli technologii, šifrování atd. vždy svoji příslušnou peněženku s vlastním formátem adres (tzn. nemůžete si poslat litecoiny na bitcoinovou adresu apod.)

Jedna z mnoha výhod krypto peněženek oproti např. vedení účtu v bance, je jednoduché použití a dostupnost pro kohokoli. Zde se nespoléháte na žádnou banku, instituci, či jinou třetí stranu. Zde důvěřujete jen a pouze sobě a sami si zodpovídáte za jejich nakládání a používání i případnou ztrátu, když nemáte zálohu tzv. seedu.
Jsou tu v podstatě jen dvě základní funkce „Přijmout“ a „Odeslat“. Mince putují z adresy na adresu. Nic jiného u krypta ani nepotřebujete a díky tomu dokážou ovládat bitcoinovou peněženku i senioři nebo předškolní děti a prakticky každý, kdo se dokáže naučit alespoň základy PC. A proto mohou být bitcoin, litecoin, ethereum, ripple, dash, eos atd. dostupný komukoli kdekoli na světě. Kryptoměny nezajímá váš věk, vaše pohlaví, orientace, vyznání, vzdělání, jakým jazykem mluvíte, ani vaše barva pleti. Ať už jste celebrita, politik nebo nezaměstnaný, vaše transakce budou na fungující síti vždy vypořádány. Možnost mít vlastní peněžní účet ještě nikdy nebyla jednodušší např. pro lidi ze zemí třetího světa nebo pro politicky znevýhodněné…

Každá krypto peněženka vám při založení zobrazí ověřovací frázi dvanácti nebo 24 slov (seed), která slouží pro obnovení vaší peněženky v případě ztráty nebo rozbití přístroje. Tuto frázi se dobře zaznamenejte a nikomu ji neukazujte, nikdy ji nikomu neposílejte (ani výrobci pěněženky), uchovávejte je pouze v offline podobě tužkou napsanou na papíře nebo ještě lépe vyraženou v odolném kousku oceli. O tento údaj nechcte přijít! Nemáte seed, nemáte krypto!

Kryptoměny ve skutečnosti nejsou uloženy ve vaší peněžence. Kryptoměny existují na blockchainu a kryptopeněženka slouží k tomu, že vás opravňuje vaším privátním klíčem přistupovat k vaši části.

Můžete si to představit například jako když v bance leží na hromadě všechny peníze světa a kryptopeněženka je jako doklad nebo směnka, kterou se v této bance prokážete, že konkrétní částka z této hromady je vaše. Když chcete kamarádovi nějaké peníze poslat, v podstatě vypíšete směnku, která stanovuje, že jste část z vašeho jmění z této hromady převedli na kamaráda a on teď může disponovat touto částkou. Všechny peníze stále zůstávají na té obrovské hromadě, jen se změnil vlastník určité části té hromady.  Tomu jsou svědci a svou přítomností potvrzují všichni zaměstnanci banky (zápis o transakci do blockchainu)
Vždy, když se tak stane, ostraha banky umožní odchod odbavených klientů a vpustí další zákazníky k přepážce pro další transakci (odbavení mempoolu). Ostraha banky ovládá dvěře pro odchod a východ z banky a zároveň dohlíží na to, že nikdo nepředbíhal a nepodváděl, na což spotřeboval určitou část elektrické energie. Tím se završí celý proces a jako odměna se podle matematické formule uvolní nové mince a spadnou na tu hromadu peněz v bankovní pokladnici (mining).

Pro uchovávání, přijímání a odesílání kryptoměn existují tři typy peněženek:

Hardwarové peněženky

trezorConfirmSendingHardwarová krypto peněženka je typ zařízení, které máte fyzicky u sebe a je to jedna z nejbezpečnějších metod, jak ukládat své kryptoměny. Pokud vlastníte více kryptoměn, jedině s HW peněženkou budete klidně usínat.
HW peněženek je na trhu hned několik a za všechny doporučme Trezor přímo od českých vývojářů SatoshiLabs. Nejnovější model Trezor T je velmi jednoduchý na obsluhu, bezpečný proti keyloggerům a aktuálně podporuje tyto kryptoměny: Bitcoin, Litecoin, DASH, Zcash, Bitcoin Cash/BCash, Ethereum (a více než 1000 ERC tokenů), Ethereum Classic, Namecoin, Dogecoin, Ripple, NEM, Stellar, Cardano, Tezos a další. Navíc Trezor můžete používat také jako zařízení pro dvoufaktorové ověřování nebo správce hesel.

Papírové peněženky

bitcoin-address-min

Papírová peněženka je nejbezpečnější způsob uchovávání kryptoměn vůbec. Oproti SW a HW peněženkám ji nelze žádným způsobem hacknout ani softwarově odcizit nebo jinak zneužít.
Je to vlastně vaše bitcoinová adresa s privátním klíčem vytištěná na papíru v podobě QR kódu. Protože privátní klíč existuje pouze v tištěné podobě a ne v elektronické, nemůže vám ji žádný hacker odcizit.
Papírovou peněženku si můžete vytvořit v softwarové peněžence, na webu, nebo si ji můžete nechat vytisknout z bitcoinového bankomatu.

Softwarové peněženky

SW peněženky se od těch hardwarových liší především v ceně a ve výběru. Je jich nepřeberné množství, jsou ve většině případů zdarma a při respektování základních bezpečnostních pravidel mohou být i stejně bezpečné, jako HW peněženky.
Softwarové peněženky nabízejí zpravidla více funkcí a rozdělujeme je na plnohodnotné (na disku vám zabírají mnoho místa, protože si z internetu stahují celý blockchain o velikosti několik desítek až stovek GB) a tzv. light peněženky (nestahují celý blockchain a na transakce tak nepotřebují tolik místa). Existují desítky SW peněženek.
Níže si představíme ty nejlepší a nejoblíbenější:

Blue Wallet (bluewallet.io) Rychlá a jednoduchá bitcoin peněženka pro Android nebo iOS. Žádné shitcoiny, jen poctivý bitcoin klasickými onchain transakcemi nebo i rychlá a levná Lightning Network nadstavba.

Trust Wallet (trustwallet.com) Nejnovější a nejmodernější kryptopeněženka pro více jak 2000 kryptoměn, jejíž vývoj osobně převzala krypto burza Binance. Nevyžaduje ověření totožnosti, má vestavěný DApp browser (Web3), podporuje staking a další funkce. Více informací zde.

Coinomi Universal Wallet (coinomi.com) Open source peněženka pro Android, která podporuje nejen Bitcoin, ale i desítky dalších kryptoměn. Jednoduché použití, integrované směnárny pro převod mezi kryptoměnami. Podrobně zde.

Electrum (electrum.org) Oblíbená peněženka pro Windows, Mac i Android. Jedná se o tzv. light peněženku – nestahuje celý blockchain, pouze uchovává privátní klíče k Bitcoinovým adresám, které jsou ověřovány na serverech třetích stran. Electrum existuje i ve verzi pro Litecoin a Dash.

Bitgo (bitgo.com) Jedná se o webovou peněženku s dvoufaktorovým ověřením. Klíče jsou k dispozici na serveru společnosti. Uživatel se přihlašuje přes webové rozhraní.

Airbitz (airbitz.co) Open-source peněženka pro Android a iOS. Privátní klíče jsou uchovávány na straně klienta. Pro odesílání a přijímání Bitcoinu využívá QR kódy i NFC přenosy. Částečně transparentní, relativně bezpečná a zajišťuje soukromí.

Mycelium (mycelium.com) Nejoblíbenější bitcoin peněženka pro Android. Možnost přidat si veřejné klíče ostatních peněženek sledovat tak jejich stav.