Kryptoměna Bitcoin (BTC) tu je od roku 2009. Je to anonymní digitání decentralizované platidlo, které vytvořil neznámý programátor pod pseudonymem Satoshi Nakamoto a bylo navrženo principem jako i ostatní, tehdy ještě neznámé a okrajové kryptoměny. Bitcoin nemohou žádné banky, instituce, skupiny ani sám autor jakkoli znehodnocovat, padělat, ovládat finanční toky, způsobovat inflaci nebo jinak ovlivňovat. Nejenom pro tyto vlastnosti to je stále více oblíbenější používanější měna po celém světě, kterou již uznávají i velké centrální banky a státy, neustále roste počet obchodníků a služeb, které přijímají platby v Bitcoinech a přibývá i počet bankomatů na Bitcoiny.

Že to není jen bublina, která brzy splaskne, dokazují fakta a čísla. Například koncem roku 2013 se 1BTC obchodoval za cenu přes 1000$ a tuto magickou částku opět překonal začátkem roku 2017. Mnozí odborníci a finanční analytici předpovídají, že během tohoto roku může svůj rekord několikanásobně překonat. Spekulace o hodnotě přes 2000$ nejsou vůbec liché!

Pro provádění anonymních transakcí se využívá distribuovaná peer-to-peer síť k ověření platnosti mincí i každé transakce. K tomu je potřeba výpočetní výkon, který zajišťují zapojení uživatelé a svým výpočetním výkonem těží nové mince, kterých je v oběhu předem stanovené množství a proto je nemožné vyvolat umělou inflaci vytvářením jejich většího množství.

Nejmenší jednotka Bitcoinu je Satoshi. 1 Satoshi = 0.000 000 01BTC